Prehľad
Mobilná sieť

2G 850 / 900 / 1800 / 1900
3G HSDPA 850 / 900 / 2100
4G LTE 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) Mhz

Rozmery a hmotnosť

147.9 x 73.4 x 12.7 mm, 222 g

Displej

4.7-palcový HD

Čipset

Qualcomm Snapdragon 617
8 jadrový 4x1.2 GHz Cortex-A53 a 4x1.5 GHz Cortex-A53
GPU: Adreno 405

RAM

3 GB

Operačný systém

Android 6.0.1 Marshmallow

Pamäť

32 GB (pre používateľa dostupných 23,06 GB)
Rozšíriteľné pomocou microSD až do 256 GB

Fotoaparát

13 MPx, autofocus, dual-LED blesk
FLIR termokamera

Konektivita

Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, NFC, FM rádio, 3,5 mm zvukový jack
GPS s A-GPS, GLONASS, BDS,
microUSB 2.0 s OTG

Batéria

Nevymeniteľná Li-Ion 3800 mAh batéria
Podpora rýchleho nabíjania Qualcomm QuickCharge 2.0 (nutné dokúpiť adaptér)

Ostatné

Akcelerometer, gyroskop, senzor priblíženia, farebná notifikačná dióda, reproduktor, Dual SIM (2 x nanoSIM)

Plusy

+ Vodotesnosť
+ 2 x nanoSIM + microSD súčasne
+ Termokamera
+ Plné LTE na Slovensku
+ Rýchly systém
+ Perfektná výdrž batérie
+ Výborný zvuk hlavného reproduktora

Mínusy

-Pomalá nabíjačka v balení (4+ hod.)
-Slabšie nočné fotografie
-Vodotesné krytky náchylné na opotrebovanie
-Vyššia cena

Hodnotenie redakcie
Užívateľské hodnotenie
Hodnotiť tu
Konštrukcia
10
8.1
Displej
8.3
7.1
Výkon
7.0
6.9
Operačný systém
9.5
7.1
Fotoaparát
5.0
6.4
Výdrž batérie
9.5
8.6
Zhodnotenie

CAT S60 je zaujímavé zariadenie. Prináša technológiu termokamery bežným používateľom, ktorí by k nej za normálnych okolností nikdy neprišli. Okrem tejto jedinečnej vlastnosti ponúka CAT S60 niekoľko ďalších výborných schopností ako perfektne optimalizovaný systém, vysokú odolnosť konštrukcie či dlhú výdrž batérie.

8.2
Hodnotenie redakcie
7.4
Užívateľské hodnotenie
14 HODNOTENÍ
Hodnotili ste

Dnešná recenzia bude trošku netradičná. Pozrieme sa v nej na Slovensku známe zariadenie od zahraničného výrobcu Caterpillar, ktorého môžeme poznať aj vďaka jeho ťažkotonážnej technike.

Caterpillar (skrátene CAT) je americká spoločnosť, ktorá už dlhú dobu pracuje v odvetví výroby ťažkého strojárenstva. Pri strojárenstve to však neostalo a CAT sa rozhodol vyrábať aj kvalitné pracovné pomôcky v podobe smartfónov do náročného prostredia, kde by to vzdal nejeden smartfón. Ich najnovším počinom, ktorý vznikol v spolupráci s FLIR je CAT S60, ktorý v sebe okrem iného integruje aj termokameru. Jeho cenovka sa pohybuje na úrovni až 600 €. Stojí teda za to?

Balenie

Stará dobrá klasika

cat-s60-44

CAT S60 prichádza v jednoduchej papierovej krabičke s výraznou potlačou, ktorá upozorňuje na funkcie smartfónu. Nechýbajú ani odkazy na sociálne siete a ochrannú známku výrobcu. Obsah pod povrchom je pestrý a pripomína prvé smartfóny, kde okrem zariadenia dostaneme 1 A nabíjačku, USB kábel, lacné slúchadlá a ochrannú fóliu. Okrem toho je tu veľký manuál so zle očíslovanými stranami a záručné podmienky.

cat-s60-45

Konštrukcia a dizajn

Kov a plast, ako zaručená cesta k úspechu?

cat-s60-10

CAT S60 prichádza s masívnym telom z hliníka a plastu. Výrobca uvádza, že zariadenie je (nárazu a podobne vzdorné). V ruke sa zariadenie drží veľmi dobre. Zadná strana je vyrobená z plastu, ktorý ma na sebe jemnú karbónovú vzorku. Všetky aktívne prvky zadnej strany sú v hornej polovici. Nájdeme tu hlavný 13 MPx fotoaparát, nad ktorým je objektív špeciálnej termokamery FLIR a pod ním nájdeme LED blesk.

cat-s60-86

Objektívy fotoaparátov sú orámované hliníkovými krúžkami, ktoré sú vystúpené asi 1 mm, vďaka čomu poskytujú dodatočnú ochranu pred poškodením objektívu nechcenými škrabancami. Napravo od fotoaparátu sú dvierka od kariet nanoSIM a microSD. Výhodou je, že naraz je možné vložiť 2 x nanoSIM a 1 x microSD. Hlavný reproduktor tu nenájdeme. Ten získal svoje miesto v prednej časti zariadenia pod displejom.

cat-s60-19

Dominantou prednej strany je 4,7 (asi) palcový displej. Ten je krytý ochranným sklom Corning Gorrila Glass 4. generácie so zvýšenou hrúbkou až 1 mm. Aby nebola všetka ochrana iba na pleciach gorily, nájdeme tu tiež vystúpený rámik, ktorý chráni predovšetkým pred poškrabaním pri položení na stôl. Zároveň ponúka výborný záhyb, v ktorom skončí každá nečistota z vášho okolia. Navyše aj čistenie takto vzniknutých usadenín je dosť namáhavé. Nad displejom je umiestnený objektív predného fotoaparátu, slúchadlo s prepínačom vodotesnosti, ktorý si predstavíme neskoršie.

Naopak pod displejom nájdeme netradične umiestnený hlavný reproduktor, tiež s prepínačom vodotesnosti. Za normálnych okolností zvládnu reproduktory CAT S60 iba 2 metre pod vodou. Aby sa mohol výrobca pýšiť väčším číslom, musel vymyslieť systém, ktorý umožňuje behom chvíle uzavrieť reproduktor pred zvukom a vzduchom. Toto uzavretie má však negatívny vplyv na kvalitu zvuku. Pod reproduktormi nájdeme tradičné tlačidlá v rozložení zľava: späť, domov, multitasking. Háčik je v type. Jedná sa o poctivé hardvérové tlačidlá. Ponúkajú výbornú odozvu po stlačení, ale možnú nevýhodu vidím v riziku zanesenia prachom v prašnom prostredí.

Bočné hrany tvorí už spomínaný hliníkový rám. Na pravej strane nájdeme iba tlačidlá pre ovládanie hlasitosti. Nabitá funkciami je predovšetkým ľavá hrana zariadenia, kde je umiestnené zhora vrúbkované tlačidlo napájania, oranžové prispôsobiteľné tlačidlo, pod železno-gumovou krytkou červené tlačidlo SOS, nabíjací konektor microUSB a 3,5 mm zvukový jack. Krytky pôsobia kvalitným dojmom, ale tiež im odhadujem veľmi krátku životnosť.

Na prvý pohľad pôsobí konštrukcia luxusným dojmom, ale počas používania som si všimol niekoľko nedokonalostí. Zadný plastový kryt pri zatlačení prstom vydáva pukavé zvuky a vodotesné krytky pre konektory majú krátku životnosť. Netreba zabúdať ani na rozmery zariadenia, ktoré dosahujú 147.9 x 73.4 x 12.7 mm a hmotnosť 222 gramov, čím sa smartfón zaraďuje medzi tie najťažšie.

Displej

Nie je palec ako palec

cat-s60-20

4,7 palcový displej vytvára dojem malého smartfónu, ale opak je pravdou. Kvôli hrubým rámikom rámikom dosahuje zariadenie veľkosti aj 5,5″ zariadení. Aj keď sa jedná iba o HD displej, musím vyzdvihnúť dobrú úroveň minimálneho jasu, IPS technológia garantuje výborné pozorovacie uhly a maximálny jas zabezpečí výbornú čitateľnosť aj na priamom slnku. Operačný systém nepodporuje žiadne vylepšenia farieb. Zákazník sa tak musí uspokojiť s tým, čo dostane.

Výkon a pamäť

Od 600 € som očakával viac

cat-s60-09

Smartfón CAT S60 je vybavený čipsetom Qualcomm Snapdragon 617 s technológiou big.LITTLE, vďaka ktorej obsahuje 4 jadrá Cortex-A53 s taktom 1.2 GHz a 4 jadrá Cortex-A53 s taktom 1.5 GHz. Výkonnostne by sme ho mohli zaradiť do nižšej strednej triedy hneď po MediaTek Helio P10. Vo vnútri nájdeme ešte 3 GB pamäte RAM, ktorá je v súčasnosti úplne postačujúca a 32 GB interného úložiska. Multitasking je naozaj plynulý a rýchly. Aj systém je dobre použiteľný, veľmi zriedkavo som zaznamenal nejaké trhnutie. Nezľakne sa ani hrania náročnejších hier, ako je napríklad Asphalt 8, ktorý zvládol smartfón na vysokých detailoch. Prikladám aj výsledky populárnych benchmarkov.

  

Vnútorné úložisko má typovú veľkosť 32 GB, no pre používateľa je dostupných iba 23 GB. Ak by to bolo používateľovi málo, je možné rozšírenie pomocou microSD karty až do 256 GB. Tú je možné vložiť spolu s 2 nanoSIM súčasne.

Operačný systém

Takmer čistý Android 6.0.1

cat-s60-90

Operačný systém Android 6.0.1 je takmer bez úprav oproti čistému. Prichádza s pokročilejšou integráciou aplikácií od spoločnosti Google. Nájdeme tu Google Launcher, Google Fotky, Google Play Filmy, Google Play Hudba. Okrem toho obsahuje malé množstvo predinštalovaných aplikácií navyše, ako je napríklad AVG AntiVirus, AppToolbox, Catphones, Keep, Mobile Assistant, MyFLIR, Zello a ďalšie. Pri prvom spustení nového majiteľa čaká pár obrazoviek navyše. Veľmi ma pri prvom spustení potešila možnosť stiahnuť dáta z iného zariadenia pomocou NFC. Presunul sa mi účet Google, väčšina aplikácií a dokonca aj ich dáta. Stačilo len priložiť k sebe tieto 2 mobily s NFC. CAT S60 prichádza aj so skratkou, kedy pri dvojkliku tlačidla napájania pri vypnutom stave dôjde k prebudeniu do aplikácie fotoaparátu.

V nastaveniach zariadenia máme možnosť nastaviť si príjem núdzových správ z okolia, spravovať pripomienkové animácie po odpojení USB/3,5 mm jacka. Programovateľné tlačidlo podporuje nastavenie aplikácie pre krátke stlačenie, dlhé stlačenie alebo prepnutie do režimu pod vodou, kedy je deaktivovaná dotyková obrazovka. Nastavenie SOS tlačidla prebieha pomocou aplikácie Location Alert, ktorá odošle po stlačení SMS s predom určeným obsahom až na 3 telefónne čísla.

Výdrž batérie

4 hodiny nabíjania pre 2 dni používania

Caterpillar na batérii rozhodne nešetril. CAT S60 prichádza s až 3 800 mAh batériou. K veľkej batérii však zabudli pribaliť celkom dôležitú vec. Tou je rýchla nabíjačka. S60 podporuje Qualcomm QuickCharge 2.0, ale v balení je pribalená iba obyčajná nabíjačka s výstupným prúdom pri napätí 5 V a iba 1 A. Takéto nabíjanie môže trvať viac než 4 hodiny. Ak si kúpite správny adaprtér, môžete skrátiť čas na perfektných 1,5 hodiny. Pri bežnom používaní som od rána do večera pri celkovo cca 3 hod. zapnutom displeji dosiahol spotreby cca 50-60 %. Výsledkom je, že dostatok šťavy na pol dňa sa presúva na ďalší deň. Výnimkou bol jeden deň, kedy sa mi podarilo zariadenie vybiť za 8 hodín mierneho používania, pravdepodobne to spôsobila nejaká aplikácia na pozadí. Slušné výsledky aj vďaka HD displeju s nízkym minimálnym jasom dosiahla S60 aj v populárnych benchmarkoch PCMark a Geekbench 3.

  

Fotoaparát

V noci iba s termokamerou

cat-s60-88

Hlavný fotoaparát dosahuje rozlíšenie 13 MPx. Pri dostatku svetla a trochu šťastia podáva trochu lepšie než priemerné fotografie. Nájdeme tu aj veľa výnimiek, pri fotení oblohy môžeme pozorovať vznik fialových fľakov. HDR je tiež výstrel do neznáma. Niekedy sú fotky výborné, inokedy presvetlené.

Originál vs HDR

[twenty20 img1=“42339″ img2=“42340″ offset=“0.5″]

Nočné fotografie ma sklamali. Aj pod lampou alebo silno osvetlené objekty ostali na fotografiách tmavé. Citlivosť na svetlo je veľmi nízka a jedná sa o podpriemer medzi smartfónmi a v tejto cenovej kategórii by sa nemali podobné javy vyskytovať. Veľký problém pri nočnom fotení je pre CAT S60 dokonca správne zaostriť a vyžaduje to pevné nervy. Pre porovnanie, pri akom osvetlení boli robené testovacie nočné fotky, prikladám jednu porovnávaciu zo smartfónu Elephone P9000.

Originál vs HDR v noci

[twenty20 img1=“42343″ img2=“42344″ offset=“0.5″]

[twenty20 img1=“42345″ img2=“42346″ offset=“0.5″]

CAT S60 vs Elephone P9000

[twenty20 img1=“42348″ img2=“42342″ offset=“0.5″]

Smartfón podporuje natáčanie videa vo FullHD kvalite. Video je ostré s vierohodným podaním farieb, ale zvuk trochu šumí. Najväčší problém predstavuje veľmi časté drobné preostrovanie počas videa, ktoré prebieha samovoľne. Vytvára to tak dojem neprofesionality a ruší to diváka. Rovnako nečakajme žiadnu stabilizáciu obrazu. Na videu je vidieť drobné otrasy pri pohybe rúk.

Väčší fotografický zážitok než hlavná kamera ponúka integrovaná termokamera od spoločnosti Flir. Rozlíšenie dosahuje iba 80 x 50 pixelov, čo oproti tisíckam pixelom hlavného fotoaparátu nie je žiadna výhra. CAT S60 oproti bežným termokamerám dokáže tento obraz zlúčiť a dostanete tak snímku, ktorá okrem tepelných stôp obsahuje tiež obrysy objektov vďaka hlavnému fotoaparátu. Snímky sú tak oveľa ľahšie pochopiteľné aj pre ľudí, ktorí sa stretávajú s touto technológiou prvýkrát za život.

Termokamera je ovládaná softvérom MyFLIR. K dispozícii je až 9 farebných stupníc. Nastavenia ponúkajú 4 režimy teplotnej odrazivosti, ktorá záleží od materiálu, ktorý fotíte. Tepelná škála sa automaticky prispôsobuje aktuálnym teplotám. Aplikácia MyFLIR podporuje tiež nahrávanie časozberného videa, nahrávanie obyčajného videa, fotenie panorámy a fotenie bežných fotografií. Tiež podporuje umiestnenie teplotných bodov a oblastí, kde je následne zobrazená nameraná teplota.

Aplikácia hlavného fotoaparátu podporuje viacero vylepšení a pokročilých nastavení. Chýba však vyvážanie bielej, ktoré smartfón niekedy naozaj nezvláda.

Aplikácia FLIR

Konektivita

Plné LTE a 2+1 slot

cat-s60-26

Už pri základných prvkoch konektivity dokáže tento smartfón potešiť. Na úvod potešujúca informácia je plná podpora slovesnkých LTE frekvencií. Pre fanúšikov microSD kariet je potešujúci fakt, že bez problémov môžete vložiť naraz 2x nanoSIM a 1x microSD kartu do kapacity až 256 GB. Príjem signálu WiFi je na priemernej úrovni a smartfón podporuje štandardy pre WiFi 802.11 b/g/n. Čerešničkou na torte je podpora Bluetooth 4.1 a predovšetkým integrácia NFC.

Prvý fix GPS je naozaj veľmi rýchly a prebehne do 15 sekúnd po spustení aplikácie. Následné zaznamenávanie trasy v pohybe (celý záznam nájdete tu) dokázalo výborne kopírovať cestu, po ktorej bol vykonávaný pohyb. Signál bol pri tom dobrý a bez výpadkov. Úplne iný výsledok ukazuje záznam trasy na mieste pomocou aplikácie MyTracks. Vtedy zariadenie prešlo až 402 m, pričom v skutočnosti bol mobil nehybne položený na drevenej lavičke pod dobu 30 minút.

Multimédiá

Zvuk pre náročných

cat-s60-81

CAT S60 zvláda rolu multimediálneho zariadenia bez problémov. Displej je síce iba 4,7 palcový HD, ale celú situáciu zachraňujú pozorovacie uhly. Najlepší na celom zariadení je však zvuk. Z hlavného reproduktora vychádza živý a silný zvuk, ktorému nechýbajú ani bassy. Pri maximálnej hlasitosti je dokonca cítiť vibrácie v celom zariadení. Prepínač hlasitosti dokáže tiež v zapnutom stave výraznejšie znížiť hlasitosť, vďaka tomu môžete počúvať hudbu a nerušiť pri tom svoje okolie.

screenshot_20160923-184150

Aplikácia Fotky Google

Záver

CAT S60: Tepelné videnie pre každého

cat-s60-36

Smartfón CAT S60 je výbornou ukážkou toho, ako vedia smartfóny dostať netradičné funkcie medzi ľudí, ktorí by si to sami oddelene nekúpili. V tomto prípade je to termokamera. Tá v kombinácii s klasickým fotoaparátom na zadnej strane dokáže vytvoriť perfektné fotografie a dokonca aj videá so špičkovou termovíziou. CAT S60 vyniká aj obrnenou konštrukciou s vysokou odolnosťou voči pádom, vode, prachu a iným drsným nástrahám, proti ktorým ho vystavíte. Pri testovaní ma potešil aj nádherný zvuk hlavného reproduktora, rýchly prechod k dennému používaniu smartfónu vďaka importu dát a nastavení cez NFC, a tiež perfektne optimalizovaný operačný systém. Procesor Snapdragon 617 s ôsmimi jadrami patrí do strednej triedy a pre záujemcov ponúka v spojení s 3 GB RAM dostatok výkonu aj na náročné hry. Záverom ešte spomeniem výdrž batérie, ktorá nemá problém poskytnúť energiu na dva dni náročného používania. Ak potrebujete poriadne odolný smartfón so slušným výkonom, CAT S60 je jasná voľba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú